a mass of 1.5kg out in space moves in a circle of radius 25cm at a constant 2.0
ID: 1465090 • Letter: A
Question
a mass of 1.5kg out in space moves in a circle of radius 25cm at a constant 2.0 rev/s. calculate the tangential speed . b) acceleration C) the required centripetal force for motion. please show work in detail a mass of 1.5kg out in space moves in a circle of radius 25cm at a constant 2.0 rev/s. calculate the tangential speed . b) acceleration C) the required centripetal force for motion. please show work in detail a mass of 1.5kg out in space moves in a circle of radius 25cm at a constant 2.0 rev/s. calculate the tangential speed . b) acceleration C) the required centripetal force for motion. please show work in detailExplanation / Answer
speed = 2 rev/sec or 6.2831 rad/sec
tangential speed = angular speed * radius
tangential speed = 6.2831 * 0.25
tangential speed = 1.57 m/s
acceleration = v^2 / r
acceleration = 1.57^2 / 0.25
acceleration = 9.8596 m/s^2
force = mass * acceleration
force = 1.5 * 9.8596
force = 14.7894 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.