a mass of .30kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal
ID: 2263121 • Letter: A
Question
a mass of .30kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. the simple harmonic motion of the mass is described by x(t)=(.28m)cos[(14 rad/s)t]. determine the following.
a) amplitude of oscillation for the oscillation mass in m
b) force constant for the spring in N/m
c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period in m
d)position of the mass one-third of a period after it has been released in m
e) time it takes the mass to get to the position x= -.10m after it has been released in seconds
Explanation / Answer
a) A = 0.28 m
b) k =m*W^2 = 0.3*14^2 = 58.8 N/m
c) t = T/2 = pi/W = 3.14/14 = 0.224
x(t) = 0.28*cos(14*0.224) = ?0.2799 m
d) t = T/3 = 2pi/3W = 2*3.14/3*14 = 0.224 *(2/3) = 0.1493 s
x(t) = 0.28*cos(14*0.1493) = ?0.138 m
e) -0.1 = 0.28*cos(14t)
t = 0.086 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.