The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1465445 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 100.0 kg and length L = 5.400 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.000 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500 kg is supported by the crane at a distance x = 5.200 m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
A) Find TA, the tension in string A?
String B - String AExplanation / Answer
net torque abot TB = 0
TA*d = m1*g*L/2 + m2*g*x
TA*2 = (100*9.8*5.4/2)+(2500*9.8*5.2)
TA = 65023 N
---------
along vertical net force = 0
TA - TB - (m1+m2)*g = 0
65023 - TB - (100+2500)*9.8 = 0
TB = 39543 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.