What is the phase angle? What is the power factor for this circuit... An L-R-C s
ID: 1466032 • Letter: W
Question
What is the phase angle? What is the power factor for this circuit... An L-R-C series circuit L = 0.120 H, R=240 ohm, and C=7.30 muF Carries an rms current of 0.450 A with a frequency of 400 Hz What is the phase angle? What is the power factor for this circuit? What is the impedance of the circuit? What is the rms voltage of the source? What average power is delivered by the source? What is the average rate at which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor? What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor? What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the inductor?Explanation / Answer
Given that
The inductor (L) =0.120H
The resistance (R) =240ohm
The capacitor (C) =7.30uF =7.30*10-6F
The r.m.s current in the circuit is (Irms) =0.450A
The frequency (f) =400Hz
The phase angle is given by
Tantheta =(XL-XC/R)
Now XL =wL =2pif*L =2*3.14*400*0.120 =301.44ohm
and XC =1/wC =1/2pifC =1/2*3.14*400*7.30*10-6F=54.532ohm
now phase angle is theta =tan-1(301.44-54.532/240)=45.812degrees
The impedance of the circuit is given by Z =Sqrt(R2+(XL-XC)2=Sqrt(240)2+(301.44-54.532)2 =344.330ohm
We also know that
Vrms =Irms*Z =0.450A*344.330ohm =155V
The power factor of the circuit is given by
P =(1/2)VIcostheta =0.5*0.450*155cos(45.812) =24.308W
The average power delivered by the resistor is given by PR =Irms2R=(0.450)2*240=48.6W
The average power delivered by the capacitor is Pc ==Irms2*XC =(0.450)2*54.532=11.042W
The average power delivered by the capacitor is PL ==Irms2*XL =(0.450)2*301.44=61.041W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.