Provided the amplitude is sufficiently great, the human ear can respond to longi
ID: 1466328 • Letter: P
Question
Provided the amplitude is sufficiently great, the human ear can respond to longitudinal waves over a range of frequencies from about 20.0 Hz to about 20.0 kHz.
(a) If you were to mark the beginning of each complete wave pattern with a red dot for the long-wavelength sound and a blue dot for the short-wavelength sound, how far apart would the red dots be?
m
How far apart would the blue dots be?
cm
(b) In reality would adjacent dots in each set be far enough apart for you to easily measure their separation with a meterstick?
Yes or No
(c) Suppose you repeated part (a) in water, where sound travels at 1480 m/s. How far apart would the red dots be?
m
How far apart would the blue dots be?
cm
Could you readily measure their separation with a meterstick?
Yes or No
Explanation / Answer
(a) speed of sound = 343.2 m/s
we know ,
v= f * lambda
now , for frequencies 20 hZ = lambda= 343.2 / 20 = 17.16m ( red dot distance)
for frequencies of 20 KHz = 343.2/ 20,000= 0.0176 m ( blue dot distance)
b) yes , it can be measured
c) speed of sound = 1480 m/s
now , for frequencies 20 hZ = lambda= 1480 / 20 = 74m ( red dot distance)
for frequencies of 20 KHz = 1480 / 20,000= 0.074( blue dot distance)
well a metre sitck can measure 74 m , although it will be tim consuming
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.