A) Initially (t=0) a 5kg wheel was spinning at 4.3 rad/sec. After it has complet
ID: 1466837 • Letter: A
Question
A) Initially (t=0) a 5kg wheel was spinning at 4.3 rad/sec. After it has completed six turns, it is spinning at 2.70 rad/sec. Assuming the angular speed decreased at a constant rate, find the angular acceleration a of the wheel.
*I had thought the answer was (4.3-2.7)/(6-0)=0.2667 but that is not correct.
B) A spinning wheel has an initial angular speed of 3.4 rad/s (at t=0) and a later angular speed of 1.3 rad/s, such that the angular speed is decreasing at a constant rate of 0.11 rad/s^2. How much time (meansured from t=0) will this wheel take to stop?
Any help would be greatly appreciated!
Explanation / Answer
here,
A)
mass of the wheel , m = 5 kg
initial angular speed , w0 = 4.3 rad/s
final angular speed , w = 2.7 rad/s
number of rotation ,n =6
theta = 6 * 2*pi = 37.68 rad
let the angular accelration be a
using third equation of motion
w^2 - w0^2 = 2*theta*a
2.7^2 - 4.3^2 = 2*37.68*a
a = - 0.15 rad/s^2
the angular accelration off the wheel is - 0.15 rad/s^2
B)
initial angular speed , w0 = 3.4 rad/s
final angular speed , w = 0 rad/s
deaccelration , a = 0.11 rad/s^2
let the time be t
using first equation of motion
w = w0 + a*t
0 = 3.4 - 0.11*t
t = 30.91 s
the time taken to stop the wheel is 30.91 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.