An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the
ID: 1466862 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the plane of the paper. At time t = 0.0 s it strikes the paper at normal incidence. At point O and t = 0.0 s, the magnetic field vector has its maximum value, 5.07×10-8 T, pointing in the negative y-direction. The frequency of this wave is 1.46×106 Hz.
a. What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0.0 s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E, and hence the sign of the x-component.)
b. What is the magnitude of the Poynting vector of the wave at time t = 0.0 s?
c. What is the y component of the magnetic field at point O at time 3.42×10-7 s?
B (t 0)Explanation / Answer
We know, B = E/c,
so, E = Bc = 5.07 *10^(-8) * 3 * 10^8 = 15.21 N/C
The wave is travelling along plane of paper and magnetic field is along negative y direction, so, electric field will be along z direction and it its x component at t= 0 sec will be zero.
(b) Poynting vector, S = EH = EB/u0 = 6.14 (u0 = 4*pi*10^(-7) Tm/A)
(c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.