An ideal gas is compressed from a volume of V i = 5.50 L to a volume of V f = 3.
ID: 1467167 • Letter: A
Question
An ideal gas is compressed from a volume of Vi = 5.50 L to a volume of Vf = 3.00 L while in thermal contact with a heat reservoir at T = 295 K as in the figure below. During the compression process, the piston moves down a distance of d = 0.120 m under the action of an average external force of F = 15.5 kN.
(a) Find the work done on the gas.
kJ
(b) Find the change in internal energy of the gas.
kJ
(c) Find the thermal energy exchanged between the gas and the reservoir.
kJ
(d) If the gas is thermally insulated so no thermal energy could be exchanged, what would happen to the temperature of the gas during the compression?
A.) The temperature would remain constant.
B.) The temperature would increase.
C.) The temperature would decrease.
Explanation / Answer
a) work done is W = F * distance moved= p* dV = dW = 15.5* 1000 * 0.12 = 1.86 KJ
(b)since temperature change during the process is 0; and since internal energy is dependent only on temperature, so if there's no temp change, there is no internal energy change
d) Temparature would Increase , Option (D) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.