Suppose you lift a 15 kg box by a height of 1.9 m. How much work do you do in li
ID: 1467405 • Letter: S
Question
Suppose you lift a 15 kg box by a height of 1.9 m. How much work do you do in lifting the box? Instead of lifting the box straight up, suppose you push it up a 1.9-m-high ramp that makes a 27 degrees angle with the horizontal, as shown in the figure below. Being clever, you choose a ramp with no friction. How much force F is required to push the box straight up the slope at a constant speed? How long is the ramp? Use your force and distance results to calculate the work you do in pushing the box up the ramp. How does this compare to your answer to part (a)? (Assume answers are the same if they are within 6% of each other.) The answer to part (d) is less than part (a). The answer to part (d) is greater than part (a). Both answers are the same.Explanation / Answer
(a)
work done = force * displacement = m*g*h = 15*9.8*1.9 = 279.3 J
(b)
along the ramp
Fnet = F - m*g*sinsintheta
from newtons second law
Fnet = m*a
as speed v is constant a = 0
Fnet = 0
F - m*g*sinsintheta = 0
F = m*g*sinsintheta = 15*9.8*sin27 = 140.6 N
(c)
sin27 = h/L
L = h/sin27 = 1.9/sin27 = 1.98
(d)
W = F*L = m*g*sintheta*L = m*g*h = 279.3 J
both are same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.