Suppose you lift a 18kg box by a height of 1.0m. How much work do you do in lift
ID: 1698516 • Letter: S
Question
Suppose you lift a 18kg box by a height of 1.0m. How much work do you do in lifting the box?Instead of lifting the box straight up, suppose you push it up a 1.0 m-high ramp that makes a 30 degree angle with the horizontal, as shown in the figure. Being clever, you choose a ramp with no friction. How much force is required to push the box straight up the slope at a constant speed?
= 88N
How long is the ramp?
Use your force and distance results to calculate the work you do in pushing the box up the ramp.
Explanation / Answer
The mass of the box m = 18kg
the height rised h = 1.0m
the amount of work done W = -mgh
= - (18kg)(9.8m/s^2)(1.0)
= - 176.4 J
the amount of force F = 88N
the angle of the ramp = 30
then the length of the ramp l = 1/sin30 = 2m
therefore the work done W = F*s = 88*2 = 176 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.