Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator
ID: 1467480 • Letter: C
Question
Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator under the following conditions.
(a) The elevator accelerates upward at 0.850 m/s2.
_____N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child._______
(b) The elevator moves upward at a constant speed.
______N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child._____
(c) The upward bound elevator decelerates at 2.30 m/s2.
_______ N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child._______
Explanation / Answer
Given,
m = 12 kg ;
weight of the child = W = mg = 12 x 9.8 = 117.6 N
(a) a = 0.85 m/s2
As elevator is accelerating upwards, the net force will be;
F = m (g + a) = 12 x (9.8 + 0.85) = 127.8 N
Hence, required force = F = 127.8 N (128 N aprox)
Ratio = F/W = 127.8/117.6 = 1.09
Hence, F/W = 1.09
(b)At constant speed the acceleration on the child is only acceleration due to gravity.
F = ma = 12 x 9.8 = 117.6 N
Hence, required force = F = 117.6 N (118 N aprox)
Ratio = F/W = 117.6/117.6 = 1
Hence, Ratio = F/W = 1
(c)When the elevator is decelerating with, a = 2.3 m/s2
F = m ( g - a ) = 12 x (9.8 - 2.3) = 90 N
Hence, Required force = F = 90 N
Ratio = F/W = 90/117.6 = 0.765
Hence,F/W = 0.765
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.