Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator
ID: 2114266 • Letter: C
Question
Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0kg child in an elevator under the following conditions.
A) The elevator accelerates upward at 0.850 m/s2.
- calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
1
2
(b) The elevator moves upward at a constant speed.
-calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
4
(c) The upward bound elevator decelerates at 2.30 m/s2.
-calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
PLEASE SHOW WORK!!
Explanation / Answer
1. 12kg * (9.81 + 0.85) =127.92 N
2. 12kg * (9.81) = 117.72 N
3. 12kg * (9.81-2.3) = 90.12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.