Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator
ID: 2137186 • Letter: C
Question
Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0kg child in an elevator under the following conditions.
I just need to know how to do the ratio of this force.
A) The elevator accelerates upward at 0.850 m/s2.
- calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
1
2 (b) The elevator moves upward at a constant speed.
-calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
4
(c) The upward bound elevator decelerates at 2.30 m/s2.
-calculate the force in newton
- calculate the ratio of this force to the weight of the child
Explanation / Answer
Part A)
F = ma + mg
F = (12)(.85 + 9.8) = 127.8 N
ratio = 127.8/(12)(9.8) = 1.09
Part B)
F = mg = (12)(9.8) = 117.6 N
ratio = 117.6/117.6 = 1
Part C)
F = m(a-g)
F = (12)(-2.3 + 9.8) = 90 N
ratio = 90/117.6 = .765
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.