Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator
ID: 2244294 • Letter: C
Question
Calculate the force a mother must exert to hold her 12.0 kg child in an elevator under the following conditions.(a) The elevator accelerates upward at 0.850 m/s2.
1 N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child.
2?
(b) The elevator moves upward at a constant speed.
3 N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child.
4?
(c) The upward bound elevator decelerates at 2.30 m/s2.
5 N
Calculate the ratio of this force to the weight of the child.
6?
Explanation / Answer
4.
ratio of this force to the weight of the child. = 117.72/(12*9.8) = 1
5.
ratio of this force to the weight of the child. = 90.12/(12*9.8) = 0.766
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.