Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m
ID: 1467482 • Letter: T
Question
Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m long and has a weight of w = 160 N . If Tweedledum applies an upward force of magnitude F1 = 60.0 N at the left end of the board, at what point and with what magnitude F2 of force does Tweedledee have to lift for the board to be carried?
Tweedledum applies a force of F1 at one end of the board. At what point d and with what force F2 does Tweedledee have to lift for the board to be carried?
Enter the values for F2 and d, separated by a comma, in newtons and meters respectively.
Explanation / Answer
length of the board L=3m
weight W=160 N
force due to Tweedledum is F1=60 N (at the left end)
force due to Tweedledee is F2 at d
by balancing the forces,
F1+F2=W
60+F2=160
===> F2=160-60=100
F2=100 N
torque due to F2 and W is,
W*(L/2)=F2*d
160*(3/2)=100*d
===> d=2.4 m (from the left end)
F2=100 N at d=2.4 m ----is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.