Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m
ID: 1796611 • Letter: T
Question
Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m long and has a weight of w = 160 N . If Tweedledum applies an upward force of magnitude F1 = 60.0 N at the left end of the board, at what point and with what magnitude F2 of force does Tweedledee have to lift for the board to be carried?
Part C Complete the equation for the sum of the forces ?Fy in the y direction (the left side of the equation is given). Express your answer in terms of some or all of the variables w, F1, F2, L, and d.
Explanation / Answer
F1+F2 must equal the weight of the board, so we know that
F1+F2 = 160 N
we also know torques must balance; if we sum torques around the left end, the torque due to F1 is zero since it has no moment around the left end; the torque due to the weight of the board is
160 N*1.5m = 240 Nm
the torque due to F2 is F2*d where d is the distance from the left end where F2 is applied, so we have
F2 d = 240
since F1=60, we know that F2=160 N- 60N= 100 N, therefore,
d= 240 Nm/ 100 N = 2.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.