Consider the following circuit: Let R1 = 5, R2 = 10 Ohms and R3 = 5 Ohm. Let Vl
ID: 1467690 • Letter: C
Question
Consider the following circuit: Let R1 = 5, R2 = 10 Ohms and R3 = 5 Ohm. Let Vl = 20 V and V2 = 12V. Using Kirchoffs rules, find the currents II, 12, and 13 flowing in the circuit Find the power dissipated in each resistor and the total power dissipated in the circuit. Consider the following circuit We initially close the switch to charge the capacitor. Find the charge Qo built up on the capacitor, as well as the current lo in the resistor. At time t=0, we open the switch thus disconnecting the voltage source from the electric circuit. Write down the charge Q(t) as a function of time t as well as the current l(t) as a function of time. Draw Q(t) and l(t) as a function of timeA rectangular loop of wire of length = 10 cm, supporting a mass m = 1 gram, hangs vertically with one end in a uniform magnetic field B = 100 Gauss. For what current in the loop would the magnetic field force upward exactly balance the gravitational force downward? What is the direction of the current (clockwise or counter clockwise?) only the top segment of the loop will experience an upwards force. A point particle q that has charge = 4.5 xlO'6 C and mass 10 5 Kg. moves at a velocity = 3 m/s x along the line y=3m in the x-y plane as shown. A magnetic field = 1 Tesla is turned on in the y direction , B = 1 /. T Assume at time t = 0, the charge q is at x = 0, y = 3 m and z = 0. What is the direction of the force on the particle? What is the magnitude of the force on the particle? What is the acceleration of the particle in the direction of the force?Explanation / Answer
Q1 Ans:-Part a by using Kirchhoff’s law
At point c
I3 = I1 +I2…………..(1)
In 1st loop
V1 – R1I1 – R3I3=0
V1 = R1I1 +R3I3
20=5I1+5I3…………….(2)
In 2nd loop
V2 = I2R2+ I3R3
12= 10I2+ 5I3………………..(3)
By using total loop
V1 – I1R1+ I2R2 –V2 =0
8 =5I1- 10I2………………………………..(4)
Put equ 1 in equ 2
20= 10I1+5I2………………….(5)
Now eq 5*2 +eq 4 we get
I1= 1.9A
Eq 1 put in eq 3
12 = 15I2 + 5I1 ……………….(6)
Eq 6 – eq 4 we get
I2 = 0.16A
I3 = 2.08 A
Part b :-
P1=I1^2*R1 = (1.9)^2 *5 =18.05w
P2= 0.16^2*10= 0.256w
P total power =(2.08)^2*5= 21.63w
Q2 Ans:-Part a
Q0= V*C= 12*1*10^-6 =12*10^-6c
I0=dq/dt=(/R)*e^(-t/R*C)=12/100*1 =012A
Part b:-
Q(t) = C*(1- e^(-t/R*C))
I(t)= dQ/dt= /R*(e^(-t/R*C))
Q3 Ans:-
Here magnetic force and gravitational force balance each other so
Fb =Fg
I*L * B* sin = M*g
I *10*10^-2*100 *sin90 = 1*10^-3*9.8
I=9.8*10^-4A……………………counter clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.