Consider the following circuit: Here R1 = 8.0 , R2 = 4.0 , R3 = 7.0 , L1 = 2.5 m
ID: 3900894 • Letter: C
Question
Consider the following circuit:
Here
R1 = 8.0 , R2 = 4.0 , R3 = 7.0 ,
L1 = 2.5 mH, L2 = 3.8 mH, L3 = 5.2 mH,
C1 = 2.4 F, C2 = 3.4 F, C3 = 6.3 F.
a) What is the effective resistance of the three resistors?
b) whar is the effective inductance of the three inductors?
c) What is the effective capacitance of the three capacitors? (For F enter "mu F")
d)What is the resonant frequency of the circuit?
e) If the circuit is driven on resonance by an oscillating voltage with peak voltage V0 = 50. V, what is the peak voltage across L1?
The answer to a,b,c and d are 1.05*10^1 ohms, 4.70 mH, 1.92 muF and 1.67*10^3 HZ respectively. Pls i just need a detailed answer to question (e) only.
Explanation / Answer
a) equivalent resistance = R1 + (R2||R3)
Or R = 8 +(4*7/11) = 10.54 ohms
b) equivalent inductance = L1 + (L2||L3)
Or R = 2.5 +(3.8*5.2/9) = 4.70 mH
c) equivalent capacitance = C1|| (C2+C3)
Or R = 2.4 ||(3.4+6.3) = 1.92 muF
d) resonant freq = 1/sqrt(LC) = 1.67*10^3 HZ
e)
Z = 10.54 +j(2*3.14*1.67*10^3*4.70*10^-3) -j (1/(2*3.14*1.67*10^3*1.92*10^-6)
or Z = 10.54 + j (49.3 - 49.3) = 10.54
(Since at resonance no reactive part remains)
V =I/Z
OR I = 50sin(omega t )/10.54
so voltage across L1 = I*omega*L1 = 4.74sin (omega * t) *omega* 2.5*10^-3
here omega = 2*3.14*1670
So VL1 = 124.34 sin (omega*t)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.