You have two air columns that are each 2.390 m long. One column is open at both
ID: 1467814 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 2.390 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 14.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.) (a) in the column that is open at both ends
(b) in the column that is closed at one end
Hz second lowest frequency Hz highest frequency
Hz
Explanation / Answer
speed of sound at 20 C,
v = vo + 0.6*T
= 331 + 0.6*14
= 339.4 m/s
a) fundamental frequency, fo = v/(2*L)
= 339.4/(2*2.39)
= 71.00 Hz
so,
lowest frequency = 71.00 Hz
second lowest frequency = 2*fo
= 2*71
= 142.0 Hz
f_highest = n*fo
==> n = f_gighest/fo
= 20000/71
= 208.6
so, n = 281.7
highest frequency = 281*71
= 19951 hz
b)
fundamental frequency, fo = v/(4*L)
= 339.4/(4*2.39)
= 35.50 Hz
so,
lowest frequency = 35.50 Hz
second lowest frequency = 3*fo
= 3*35.50
= 106.5 Hz
f_highest = n*fo
==> n = f_gighest/fo
= 20000/35.5
= 417.2
so, n = 563
highest frequency = 563*35.5
= 19986.5 hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.