A uniform disk with a radius of 1.2 m lies in the x-y plane. It is centered at t
ID: 1468288 • Letter: A
Question
A uniform disk with a radius of 1.2 m lies in the x-y plane. It is centered at the origin. Three forces, each with a magnitude of 20 N act in the y-direction on the disk. F1 acts at the edge of the disk on the x-axis. F2 acts on the edge of the disk on the -y-axis. F3 acts at the edge of the disk at an angle of 34° above the -x-axis. What is the magnitude of the torque on the disk about the z-axis due to F1?
What is the magnitude of the torque on the disk about the z-axis due to F2?
What is the magnitude of the torque on the disk about the z-axis due to F3?
Explanation / Answer
a. magnitude of the torque on the disk about the z-axis due to F2= 20*1.2=24Nm
b. magnitude of the torque on the disk about the z-axis due to F3 =F3 cos34* 1.2=1.2*20*-0.8485 =20.364Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.