A uniform disk with mail m = 8.78 kg and radius R = 1.42 m lies to the x-y plane
ID: 1997848 • Letter: A
Question
A uniform disk with mail m = 8.78 kg and radius R = 1.42 m lies to the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the + y-direction on the disk: a force 319 N at the edge of the disk on the +x-axis, a force 319 N at the edge of the disk on the -y-axis, and a force 319 N acts at the edge of the disk at an angle theta = 39 degree above the -x-axis. What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_1? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_2? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_3? What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk? If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.7 s? Below is some space to write notes on this problemExplanation / Answer
here,
radius , r = 1.42 m
a)
F1 = 319 N
torque due to force 1 , T1 = F1 * r
T1 = 319 * 1.42 = 452.98 N.m
b)
F2 = 319 N
as the angle between force and radius is 0 degree
the torque due to F2 is zero
3)
F3 = 319 N
the torque due to F3 , T3 = - F3 * r * cos(39)
T3 = - 319 * 1.42 * cos(39)
T3 = - 352.03 N.m
4)
the x componet of the torque about the z axis is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.