A uniform disk with mass 36.1 kg and radius 0.240 m is pivoted at its center abo
ID: 1473935 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 36.1 kg and radius 0.240 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 33.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.100 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.100 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
torque = I * alpha
33*0.240 = 36.1*(0.240)^2 /2 *alpha
alpha = 7.61772853186 rad/s2
rotation angle = 0.1 * 2 pi rad = 0.2pi rad
0.2pi = 0.5 * 7.61772853186 * t^2
t= 0.40615535727 sec
w = 0.40615535727*7.61772853186 =3.09398125344 rad/s
tangential velocity = w*R = 0.74255550082 m/s
acceleration of point on rim = centripetel
= w^2R = 2.29745279919 rad/s towards center of circle
and
alpha = 7.61772853186 rad/s2 along circular direction
net acceleration = 7.95663731419 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.