Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform disk of mass 0.75 kg and radius 5.2 cm is mounted in the center of a 1

ID: 2013193 • Letter: A

Question

A uniform disk of mass 0.75 kg and radius 5.2 cm is mounted in the center of a 10 cm axle and spun at 600 rev/min. The axle is then placed in a horizontal position with one end resting on a pivot. The other end is given an initial horizontal velocity such that the precession is smooth with no nutation.

(a) What is the magnitude of the angular velocity of precession?
? rad/s

(b) What is the speed of the center of mass during the precession?
? m/s

(c) What are the magnitude and direction of the acceleration of the center of mass?
? m/s2

(d) What is the magnitude of the vertical component of the force exerted by the pivot?
? N
What is the horizontal component?
? N

Explanation / Answer

Given that mass of the dsk is m = 0.75 kg radius r = 5.2 cm disk is mounted at thecenter of a axle is D = 10cm /2                                                                    = 0.05 m a ) Magnitude of the angular velocity of precession            _p = m g D / I ..........(1) moment of inertia is I = 1/2 m r^2 ........(2) substituting 2 in 1         _p = 2 g D / r^2                  = 2 *9.8 m/s^2 * 0.05m / (0.052m)^2 * 600*2rad / 60s                  = 5.77rad /s b ) speed at the center of the mass during precession            v_cm = _p * D                       = 5.77 rad/ s * 0.05 m                       = 15.4 m/s                                                        c )        Acceleration of center of mass is               a_cm = D _p^2                        = 0.05 m * ( 5.77rad/s)^2                        = 1.66 m/s^2 d )  magnitude of the vertical component of the force exerted by the pivot    is                        F_v = m g                                = 0.75 kg *9.8 m/s^2                                = 7.35 N           horizontal componnt is F_h = m a_cm                                                        = 0.75 kg * 1.66m/s^2                                                        = 1.245 N       
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote