Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable
ID: 1469404 • Letter: T
Question
Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable approximation, they obey Hooke's law. In laboratory tests on a particular tendon, it was found that, when a 248 gobject was hung from it, the tendon stretched 1.24 cm .
A)Find the force constant of this tendon in N/m.
B)Because of its thickness, the maximum tension this tendon can support without rupturing is 145 N . By how much can the tendon stretch without rupturing?
c)How much energy is stored in it at that point?
Explanation / Answer
use Hooks law F = kx
where k is spring constant
F is force
x is compression
so
K = F/x = mg/x
K = 0.248 * 9.8/(0.0124)
K = 196 N/m
------------------------------------
F = Kx
x = 196/145
x = 1.35 m
--------------------------------------------
energy U = 0.5 kx^2
U = 0.5 * 196 * 1.35* 1.35
U = 178.605 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.