Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable
ID: 1470145 • Letter: T
Question
Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable approximation, they obey Hooke's law. In laboratory tests on a particular tendon, it was found that, when a 247 g object was hung from it, the tendon stretched 1.25 cm .
A-Find the force constant of this tendon in N/m.
B-Because of its thickness, the maximum tension this tendon can support without rupturing is 137
N . By how much can the tendon stretch without rupturing? IN CM
C-How much energy is stored in it at that point?
Explanation / Answer
Given
m = 247 grmas = 0.247 kg
extension, x = 1.25 cm = 0.0125 m
A) Apply, hook's law
F = k*x
m*g = k*x
==> k = m*g/x
= 0.247*9.8/0.0125
= 193.65 N/m
B) Now again Apply Hook's law
Fmax = k*xmax
==> xmax = Fmax/k
= 137/193.65
= 0.707 m
= 70.7 cm
C) Energy stored = 0.5*k*xmax^2
= 0.5*193.65*0.707^2
= 48.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.