A rope exerts an 18-N force while lowering a 20-kg crate down a plane inclined a
ID: 1469418 • Letter: A
Question
A rope exerts an 18-N force while lowering a 20-kg crate down a plane inclined at 20 (the rope is parallel to the plane). A 24-N friction force opposes the motion. The crate starts at rest and moves 11 m down the plane.
Part A: Determine the final speed of the crate. The system consists of the crate, the surface of the incline and Earth.
Part B: Determine the change in gravitational energy.
Part C: Determine the change in kinetic energy.
Part D: Determine the change in internal energy.
Part E: Determine the work done by the rope.
Explanation / Answer
acceleration= (18 + 20x9.8xsin20-24)/20=3.05 m/s^2
final speed = sqrt( 2x 3.05 x 11)=8.19 m/s
b. change in gravitational energy = 20 x9.8 x 11 sin 20=737.35 j
c. change in kinetic energy= 1/2 x 20 x 8.19^2= 670.76 j
d. change in internal energy = 737.35 -670.76= 66.58j
e. work done by rope= 18 x 11=198 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.