a bar is moving over two parallel rails with v=5m/s to the right perpendicular t
ID: 1469562 • Letter: A
Question
a bar is moving over two parallel rails with v=5m/s to the right perpendicular to the magnetic field that is coming out of the page. the rails are connected through a resistor with R= 1 ohm. the rails and the bar themselves have no resistance. what is the magnitude and direction of the induced current in R when
a) the bar is at the left of R (moving towards R)
b) when the bar is at the right of R (moving away from R).
what is the magnetic force and it's direction on the bar in both cases?
Explanation / Answer
a)
when the bar is at the left of R and moving towards R ::
E = induced EMF
V = speed of bar
B = magnetic field
induced current is given as
i = E/R = BLV/R = 3 x 0.5 x 5 / 1 = 7.5 A
direction of current = counterclockwise since as the baar moves towards the resistance R , magnetic flux linked decreases. hence thebar experience forece in opposite direction that is left. then Using right hand rule , we get the direction of current as counterclockwise
magnetic force is given as
F = i BL = 7.5 x 3 x 0.5 = 11.25 N
direction : left
b)
when the bar is at the right of R and moving away R ::
E = induced EMF
V = speed of bar
B = magnetic field
induced current is given as
i = E/R = BLV/R = 3 x 0.5 x 5 / 1 = 7.5 A
direction of current = clockwise since as the bar moves away from the resistance R , magnetic flux linked increases. hence the bar experience force in opposite direction that is left. then Using right hand rule , we get the direction of current as clockwise
magnetic force is given as
F = i BL = 7.5 x 3 x 0.5 = 11.25 N
direction : left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.