The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2150 Hz. The sp
ID: 1469607 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2150 Hz. The speed of sound is 343 m/s.
(a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear?
(b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear.
(c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s and you are moving toward it at a speed of 12.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
use the relation V = Lf
so L = V/f
here f f requency=2150Hz
then L = wavelength =343/2150
L =0.1595 m
------------------------------------
(b) using formula from Doppper effect
fnew = fo (V/V-Vs)
fnew = 343*2150/(343-26.1)
fnew = 2327.04 Hz
wavelength = 343/2327.04
L = 0.147 m
(c) here Fnew = fo * (V +Vs)/V
fnew = 2150 * (343+ 12)/(343 - 26.1)
fnew = 2408.488
Wavelength = L = V/f = 343/2408.488
L = 0.1424 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.