A single frictionless roller-coaster car of mass m = 825 kg tops the first hill
ID: 1469617 • Letter: A
Question
A single frictionless roller-coaster car of mass m = 825 kg tops the first hill with speed v0 = 13.0 m/s at height 29.0 m.
(a) What is the speed of the car at point A?
m/s
(b) What is the speed of the car at point B?
m/s
(c) What is the speed of the car at point C?
m/s
(d) How high will it go on the last hill, which is too high to cross?
m
(e) If we substitute a second car with twice the mass, what is the speed of this car at point A?
m/s
What is the speed of this car at point B?
m/s
What is the speed of this car at point C?
m/s
How high will it go on the last hill?
m
Explanation / Answer
at A
total energy = Eo = 0.5*m*vo^2 + m*g*h
at B
total energy EA = 0.5*m*vA^2 + m*g*h
from energy conservation
Eo = EA
VA = vo = 13 m/s
(b)
EB = 0.5*m*vB^2 + m*g*hB = 0.5*m*vB^2 + m*g*h/2
EB = Eo
0.5*m*vB^2 + m*g*h/2 = 0.5*m*vo^2 + m*g*h
0.5*vB^2 + g*h/2 = 0.5*vo^2 + g*h
(0.5*vB^2) + (9.8*29/2) = (0.5*13^2)+ (9.8*29)
vB = 21.3 m/s
c)
at
Ec = 0.5*m*vc^2
Ec = Eo
0.5*m*vc^2 = 0.5*m*vo^2 + m*g*h
0.5*vc^2 = 0.5*vo^2 + g*h
(0.5*vc^2) = (0.5*13^2)+ (9.8*29)
vc = 27.15 m/s
d)
at the highest pointD, v = 0
total energy at the highest point = m*g*H
at D
ED = m*g*H
ED = Eo
m*g*H = 0.5*m*vo^2 + m*g*h
9.8*H = (0.5*13^2)+ (9.8*29)
H = 37.6 m
e)
the above equations does not depend on mass
vA = 13 m/s
vB = 21.3 m/s
vc = 27.15 m/s
H = 37.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.