Chapter 10, Problem 52 In the figure here, a cylinder having a mass of 2.8 kg ca
ID: 1469964 • Letter: C
Question
Chapter 10, Problem 52 In the figure here, a cylinder having a mass of 2.8 kg can rotate about its central axis through point O. Forces are applied as shown: F1 = 3.0 N, F2 = 5.6 N, F3 = 1.6 N, and F4 = 3.6 N. Also, r- 3.2 cm and R 12 cm. Taking the clockwise direction to be negative, find the angular acceleration of the cylinder. (During the rotation, the forces maintain their same angles relative to the cylinder.) Rotation axis Number 1 Unit the tolerance is +/-290 Question Attempts: O of 5 usedExplanation / Answer
net torque acting on the cyclinder is
tau = ( F2 - F1 ) R - F3 r
= ( 5.6 - 3 ) (0.12 m ) - ( 1.6 N ) ( 0.032 m )
= 0.2608 Nm
I a = 0.2608 N m
a = ( 0.2608 Nm ) / ( M R2 ) / 2
= 2 ( 0.2608 N m ) / (2.8 kg ) ( 0.12 m )2
=12.93 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.