Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 10, Problem 45 GO Your answer is partially correct. Try again. The lengt

ID: 2040275 • Letter: C

Question

Chapter 10, Problem 45 GO Your answer is partially correct. Try again. The length of a simple pendulum is 0.85 m and the mass of the particle (the "bob") at the end of the cable is 0.34 kg. The pendulum is pulled away from its equilibrium position by an angle of 7.9° and released from rest. Assume that friction can be neglected and that the resulting oscillatory motion is simple harmonic motion. (a) What is the angular frequency of the motion? (b) Using the position of the bob at its lowest point as the reference level, determine the total mechanical energy of the pendulum as it swings back and forth. (c) What is the bob' speed as it passes through the lowest point of the swing? V1 units rad/s (a) Num (b) Nu (c) Num 1.26 Units! 00389 units 1512

Explanation / Answer

a) w= sqroot ( g/l) = sqroot ( 9.8/ 0.85) =3.39 rad/s

b) total mE = mg l ( 1- cos theta) =0.35 (9.8) 0.85 ( 1- cos7.9) = 0.0276 J

c) 1/2 mv^2 = 0.0276

v= 0.4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote