A ladder of length L = 2.1 m and mass m = 18 kg rests on a floor with coefficien
ID: 1470051 • Letter: A
Question
A ladder of length L = 2.1 m and mass m = 18 kg rests on a floor with coefficient of static friction s = 0.56. Assume the wall is frictionless.
1)
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
2)
What is the minimum angle the ladder must make with the floor to not slip?
°
3)
A person with mass M = 65 kg now stands at the very top of the ladder.
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
4)
What is the minimum angle to keep the ladder from sliding?
°
(Survey Question)
5)
Below is some space to write notes on this problem
Explanation / Answer
1) Since the wall is frictionless, the normal force on the floor supports the full weight of the ladder
Therefore Fn = 18kg * 9.8m/s² = 176.4 N
2) At the threshold, Fw = Ff = µmg = 0.56 * 176.4N = 98.78 N
where Ff is the friction force at the floor and Fw is the opposing force at the wall.
Sum the moments about the base of the ladder:
176.4N * 2.1m/2 * cos = 98.78N * 2.1m * sin
185.22N·m = 207.43N·m * tan
185.22 / 207.43 = 0.89
= arctan(0.89) = 41.66º
3) Fn = 176.4N + 65kg * 9.8m/s² = 813 N
4) Ff = 813N * 0.56 = 455 N
= Fw = 176.4N * 2.1m/2 * cos + 65kg * 9.8m/s² * 2.1m * cos = 455N * 2.1m * sin
185.22N·m + 1337.7N·m = 955.5N·m * tan
1522.92N·m = 955.5N·m * tan
1522.92 / 955.5 = 1.59
= arctan(1.59) = 57.83º
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.