You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 4.20×107 m/
ID: 1470794 • Letter: Y
Question
You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 4.20×107 m/s protons (mass m ) at a gas target of an unknown element. Your detector tells you that some protons bounce straight back after a collision with one of the nuclei of the unknown element. All such protons rebound with a speed of 3.90×107 m/s . Assume that the initial speed of the target nucleus is negligible and the collision is elastic.
What is the speed of the unknown nucleus immediately after such a collision? In m/s
Explanation / Answer
elastic collision
e =(v2 -v1)/(u1 - u2)
v2 =final speed of nucleus
v1 = initial speed of nucleus =0
u1 = initial speed of beam particles =4.20*107 m/s
u2 =final speed of beam particles = -3.9*107m/s
e =1
so e =(v2 -v1)/(u1 - u2)
v2 =(4.2-3.9)*107m/s =0.3*107 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.