You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 4.90 10 7 m
ID: 1486670 • Letter: Y
Question
You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 4.90 107 m/s protons (mass m) at a gas target of an unknown element. Your detector tells you that some protons bounce straight back after a collision with one of the nuclei of the unknown element. All such protons rebound with a speed of 4.80 107 m/s. Assume that the initial speed of the target nucleus is negligible and the collision is elastic.
(a) Find the mass of one nucleus of the unknown element. Express you answer in terms of the proton mass m.
(b) What is the speed of the unknown nucleus immediately after such a collision?
Explanation / Answer
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
mass of proton = 1.6726219 * 10-27 kg
1.6726219 * 10^-27 * 4.9 * 10^-7 = 1.6726219 * 10^-27 * 4.8 * 10^-7 - m * v
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.5 * 1.6726219 * 10^-27 * (4.9 * 10^-7)^2 = 0.5 * 1.6726219 * 10^-27 * (4.8 * 10^-7)^2 + 0.5 * m * v^2
on solving we'll get
mass of one unknown nuclei m = 1.72435 * 10^-29 kg
speed of unknown nuclei after collision v = -9.7 * 10^-7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.