Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron with a mass m = 9.11 times 10^-31 kg is travelling perpendicularly w

ID: 1470946 • Letter: A

Question

An electron with a mass m = 9.11 times 10^-31 kg is travelling perpendicularly with a speed given by v = 4.0 x 106 m/s to a magnetic field B = 500 G. Find the force on the electron Find the radius of the path of the electron. A 62.8-cm wire is wrapped around 10 times into a circular coil and then placed inside a magnetic field with magnitude B = 500 G. If a current of 20A passes through the wire, determine the maximum torque on the coil. A long, straight wire carries a current of 10 A. Calculate the magnetic field produced by this current at a point 4.0 cm perpendicular to the wire. A coil with an area of 400 cm^2 is placed in a magnetic field B = 250 T such that the normal of the area is parallel to the field. If it took 40 ms lo rotate the coil such that the normal is now in the opposite direction, find the induced voltage in the coil.

Explanation / Answer

1.)
m = 9.11 * 10^-31 Kg
q = 1.6 * 10^-19 C
v = 4.0 * 10^6 m/s
B = 500 G
B = 500 * 10^-4 T

(a)
Force on an Electron, F = q* V X B
F = 1.6 * 10^-19 * 4.0 * 10^6 * 500 * 10^-4 N
F = 3.2 * 10^-14 N

(b)
The Force equals the Centripetal Force
F = m*v^2/r
3.2 * 10^-14 = 9.11 * 10^-31 * (4.0 * 10^6 )^2 / r
r = 0.456 mm
Radius of the path of the electron, r = 0.456 mm


Please post seperate questions in seperate post

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote