An electron with a negligible initial velocity enters the space between two plat
ID: 1493789 • Letter: A
Question
An electron with a negligible initial velocity enters the space between two plate with the electric potential of 10000 V between them. It accelerates toward the other plate and passes through the opening A in it.
a). What is the electron's speed when it reaches point A?
b). On the other side of the plate there is a region with a constant magnetic field B = 0.1 T. The electron moves in a semi-circle and hits the plate at the point D. What is the distance between A and D?
c). How long does it take for the electron to travel that distance?
d). What is the direction of the magnetic field B? Draw on the picture
Explanation / Answer
A)
qV = mv^2/2
1.6*10^(-19) * 10000 = 9.1 * 10^(-31) v^2/2
v = 0.593*10^(8) m/s
B)
qvB = mv^2/r since magnetic forse is perendicular to velocity so that it can move in circular path
r = qvB / mv^2
= 1.6*10^(-19) * 5.93*10^7 * 0.1 / (2 * 1.6*10^(-19) * 10000)
= 2.965*10^(2) = 296.5 m
distance between A and D = diameter of circular path = 2r = 593 m
C)
t = v/2r = 5.93*10^7 / 593 = 10^(5) sec
D)
magnetic field is perpendicular to the velocity at point A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.