A 52.9-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 3.0 rad/
ID: 1470980 • Letter: A
Question
A 52.9-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 3.0 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.
(a) Find the angular speed of the wheel at t = 2.30 s.
rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
°
Explanation / Answer
(a) = *t
= (3 rad/s^2)*(2.3 s)
= 6.9 rad/s
(b) v = *r
v = (6.9 rad/s)*(52.9cm)
v = 366 cm/s
v = 3.66 m/s
a = *r
a = (3.0 rad/s^2)*( 52.9cm)
a = 159 cm/s^2
a = 1.59 m/s^2
(c) f = i + ½**t^2
In this case, i equals 57.3°, which is 1 rad, so:
f = 1 + ½ *(3.0 rad/s^2)*(2.3 s)^2
f = 1 rad + 7.935 rad
f = 8.935 rad
f = 511.937°
f = 151.937° with respect to the positive x-axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.