A uniform spherical shell of mass M = 2.0 kg and radius R = 10.0 cm rotates abou
ID: 1471112 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 2.0 kg and radius R = 10.0 cm rotates about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 2.88×10-3 kg m2 and radius r = 6.0 cm, and its attached to a small object of mass m = 1.0 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen a distance h = 1.1 m from rest: Use work - energy considerations.
Explanation / Answer
using conservation of energy
initial Potential energy of hanging mass = kinetic energy of hanging mass + rotational KE of sphere + Rotational KE of pulley
mgh = (0.5) m v2 + (0.5) Is ws2 + (0.5) Ip wp2
Is = moment of inertia of spherical shell = (2/3) MR2 = (2/3) (2) (0.1)2 = 0.013
Ip = moment of inertia of pulley = 0.00288
(1)(9.8) (1.1) = (0.5) (1) v2 + (0.5)(0.013) (V/0.10)2 + (0.5) (0.00288) (V/0.06)2
V = 2.64 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.