A hammer strikes one end of a thick copper rail of length 6.22 m. A microphone l
ID: 1471842 • Letter: A
Question
A hammer strikes one end of a thick copper rail of length 6.22 m. A microphone located at the opposite end of the rail detects two pulses of sound, one that travels through the air and a longitudinal wave that travels through the rail. (The speed of sound in air is 343 m/s.) Which pulse reaches the microphone first? Find the separation in time between the arrivals of the two pulses. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, msExplanation / Answer
v1=343 m/s
v2=5950 m/s
s=6.22 m
t1=s/v1=0.0181 s
t2=s/v2=1.0453*10^-3 s
t1-t2=0.01705 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.