A hammer strikes one end of a thick copper rail of length 6.88 m. A microphone l
ID: 1512957 • Letter: A
Question
A hammer strikes one end of a thick copper rail of length 6.88 m. A microphone located at the opposite end of the rail detects two pulses of sound, one that travels through the air and a longitudinal wave that travels through the rail. (The speed of sound in air is 343 m/s.) Which pulse reaches the microphone first? the pulse traveling through the air the pulse traveling through the copper rail Find the separation in time between the arrivals of the two pulses. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error, msExplanation / Answer
speeds of sound in air (v1)=343 m/s
speeds of sound in air(v2)=5950 m/s
s=6.88 m
t1=s/v1=0.0200 s
t2=s/v2=1.156*10^-3 s
t1-t2=0.01844 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.