The \"reaction time\" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The rea
ID: 1471894 • Letter: T
Question
The "reaction time" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The reaction time is the interval between the perception of a signal to stop and the application of the brakes.) An automobile can slow down with an acceleration of 13.8 ft/s2
a) Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 13.0 mi/h . (in a school zone)
b) Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 55.8 mi/h .
Explanation / Answer
Given :-
Reaction Time = 0.7 s
Acceleration = 13.8 ft/s2
A) initial velocity (u) = 13 mi/h
first need to convert mi/h to ft/s
As We know,
There are 5280 feet in 1 mile
so 13 mi/h = (13 * 5280)/ 3600 sec
19.06 ft/s
Now from equation of motion,
v^2 = u^2 + (-2as) {-ve sign due to acceleration is in opposite to the direction of velocity}
Where v is final velocity =0 because automobile will stop after break
u = initial velocity = 19.06 ft/s
a =accleration =13.8 ft / s^2
Now by putting all these value in above equation we get
0 = (19.06)^2 - 2 * 13.8 * s
s= 13.16 ft
Now distance travel during reaction time = initial velocity * reaction tine
= 19.06 * 0.7 ft
=13.342 ft
total distance = 13.342ft + 13.16ft = 26.502 -------------------------------------(i) ans
B) initial velocity (u) = 55.8 mi/h
first need to convert mi/h to ft/s
As We know,
There are 5280 feet in 1 mile
so 55.8 mi/h = (55.8 * 5280)/ 3600 sec
81.84 ft/s
Now from equation of motion,
v^2 = u^2 + (-2as) {-ve sign due to acceleration is in opposite to the direction of velocity}
Where v is final velocity =0 because automobile will stop after break
u = initial velocity = 81.84 ft/s
a =accleration =13.8 ft / s^2
Now by putting all these value in above equation we get
0 = (81.84)^2 - 2 * 13.8 * s
s= 242.67 ft
Now distance travel during reaction time = initial velocity * reaction tine
= 81.84 * 0.7 ft
=57.288 ft
total distance = 242.67ft + 57.288ft = 300ft -------------------------------------(ii) ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.