A mass of 0.10 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1472138 • Letter: A
Question
A mass of 0.10 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.30 m)cos[(18 rad/s)t]. Determine the following. (a) amplitude of oscillation for the oscillating mass Correct: Your answer is correct. m (b) force constant for the spring Correct: Your answer is correct. N/m (c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period Correct: Your answer is correct. m (d) position of the mass one-third of a period after it has been released Correct: Your answer is correct. m (e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released in seconds (I just need help with part e. Thanks.)
Explanation / Answer
As you just need help with part e, I am just solving that part only -
(e) -0.10 m = (0.30 m)cos[(18 rad/s)(t)]
cos(18t) = -1/3
14t = 1.9106
t = 0.136 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.