A mass of 0.080 kg hangs from a vertical spring in the lab room. You pull down o
ID: 1596632 • Letter: A
Question
A mass of 0.080 kg hangs from a vertical spring in the lab room. You pull down on the mass and throw it vertically downward. The speed of the mass just after leaving your hand is 3.20 m/5. While the mass moves downward a distance of 0.06 m, how much work was done on the mass by the Earth? Include the appropriate sign. Work done by Earth = 047088 J The speed of the mass has decreased to 1.63 m/s. How much work was done on the mass by the spring? Include the appropriate sign Work done by spring = JExplanation / Answer
part B :
from Work Energy theroem
net Work Done = change in KE
WNet = 0.5 mv^2 - 0.5 mu^2
Wnet = 0.5* 0.08 * (3.2^2 -1.6^2)
Wnet = 0.3072 J
Work Done by spring = -0.3072 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.