A copper pot with a mass of 0.520 kg contains0.160 kg of water, and both are at
ID: 1472748 • Letter: A
Question
A copper pot with a mass of 0.520 kg contains0.160 kg of water, and both are at a temperature of 23.0 C . A 0.270 kg block of iron at 85.5 C is dropped into the pot.
Part A
Find the final temperature of the system, assuming no heat loss to the surroundings.
A copper pot with a mass of 0.520 kg contains0.160 kg of water, and both are at a temperature of 23.0 C . A 0.270 kg block of iron at 85.5 C is dropped into the pot.
Part A
Find the final temperature of the system, assuming no heat loss to the surroundings.
T=Explanation / Answer
heat gain by copper pot-water =heat lost by iron
=>Mc*Cpc*(T-23)+Mw*Cpw*(T-23) =Mi*Cpi*(85.5-T)
specific heats: Cpc =0.39kJ/kg, Cpw=4.187kJ/kg, Cpi=0.45kJ/kg
=>0.52*0.39*(T-23)+160*4.187*(T-23)=0.27*0.45*(85.5-T)
=>0.2028T-4.6644+661.92T-15224.16=10.38825-0.1215T
=>662.2443T=15239.05
=>T=23.011oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.