A copper rod 0.200 m long and mass 0.100 kg is suspended from two thin, weak wir
ID: 1749963 • Letter: A
Question
A copper rod 0.200 m long and mass 0.100 kg is suspended from two thin, weak wires as shown. A battery connects the wires at the top forming a loop. A uniform magnetic field of 0.600 T exists pointing into the page as shown. The weight mg is shown. To produce a magnetic force Fs in the direction show (in order to suspend the rod in the air), what must be the direction of the current (Hint: Fg = mg )? What must be the magnitude of the current? A conducting rod of length L = 0.50 m slides to the right along conducting rails at speed v = 5.0 m/s in a magnetic field of B = 1.0 T as shown below. The resistance of the system is R = 10 ohm. What is the direction of the current through the resistor? What is the magnitude of the current through the resistor?Explanation / Answer
(a) Formula for calculating the value of the magnitude of thecurrent flowing in te circuit is BIL = mg I = (mg) / (BL) Here m = mass of the copper rod = 0.100 kg g =acceleration due to gravity = 9.80 m/s2 B = magneticfield strength = 0.600 T L = Length ofthe copper rod = 0.200m B = magneticfield strength = 0.600 T L = Length ofthe copper rod = 0.200mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.