A 4.3 kg mass initially moving along the x-direction with a constant velocity vx
ID: 1472945 • Letter: A
Question
A 4.3 kg mass initially moving along the x-direction with a constant velocity vx = 11 m/s undergoes an acceleration along both the x and y directions. Ax = -3.6 m/s2 and Ay = 2.0 m/s2. What is in m/s the x-component of the velocity at t=1.3s? CHECK What is in m/s the y-component of the velocity at t=1.3s? CHECK What is in degrees, relative to the positive x-direction the direction of motion of the mass at t=1.3s? CHECK What is in degrees, relative to the positive x-direction the direction of the acceleration t=1.3s? CHECK What is in N, the magnitude of the net force acting on the mass at t=1.3s? CHECKExplanation / Answer
a) vx = 11 + [(-3.6) * 1.3] = 6.32 m/s
b) vy = 0 + (2 * 1.3) = 2.6 m/s
c) The angle that the direction of motion makes with the positive x-axis is,
= tan-1(2.6 / 6.32) = 22.36o
d) The angle that the acceleration vector makes with the positive x-axis is,
= 1800 - tan-1(2 / 3.6) = 150.95o
e) Net force acting on the mass, Fnet = 4.3 * [(-3.6)2 + 22]1/2 = 17.71 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.