Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4.3 kg paint gun recoils when it fires a 0.050 kg paint ball at 35.1 m/sec. Ho

ID: 1580834 • Letter: A

Question

A 4.3 kg paint gun recoils when it fires a 0.050 kg paint ball at 35.1 m/sec. How fast will the gun recoi? No sign required and use symbol for units. my Question 6: (1 point) A 12000 kg train engine moving at 4.23 m/s hits and locks into 3 boxcars with a total mass of 25000 kg sitting still. f the collision is inelastic and has little friction, how fast will the engine and cars move? (symbol for units) Question 7: (1 point) A 2.00 kg lab car moving to the right with an initial velocity of 3.79 m's collides with a 1.02-kg lab car moving to the left with a velocity of 2.50 m/s in a inelastic collision. What is the final velocity in m/s of the two cars stuck together? No units required Question 8: (1 point) A physical therapy exercise has a person shaking a 5.00 kg dumbbell sideways rapidly. If the dumbbellis moving at4.50 mis, how much force in newtons is required to stop it in 0.437 seconds? (Do not type in units, since they are specified.)

Explanation / Answer

7. applying conservation of momentum

m1v1+m2v2= (m1+m2)V

2*3.79-1.02*2.5= (2+1.02)V

v= 1.666 m/s

8. decceleration ,

a= change in velocity/ time= 4.5/0.437= 10.2975 m/s2

force required, F= ma= 5*10.2975= 51.4874 N

plz rate

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote