A mass of 0.36 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1473147 • Letter: A
Question
A mass of 0.36 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.36 m)cos[(16 rad/s)t]. Determine the following. amplitude of oscillation for the oscillating mass m force constant for the spring N/m position of the mass after it has been oscillating for one half a period m position of the mass one-third of a period after it has been released m time it takes the mass to get to the position x = -0.10 m after it has been released sExplanation / Answer
(a) Amplitude of oscillation = 0.36 m
(b) = (k/m)1/2 = 16
=> force constant of the spring, k = 162 * 0.36 = 92.16 N/m
(c) Time period of oscillation, T = 2/ = 2/16 = /8 s
At t = T/2 = /16 s,
x = 0.36 * cos(16 * /16) = 0
So, the particle is at mean position.
(d) At t = T/3 = /24 s,
x = 0.36 * cos(16 * /24) = -0.18 m
(e) -0.10 = 0.36 * cos16t
=> t = (1/16) * cos-1(-0.1/0.36) = 0.116 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.