You have purchased a portable resistive water heater, consisting of a resistor R
ID: 1473195 • Letter: Y
Question
You have purchased a portable resistive water heater, consisting of a resistor R = 3.5 connected to a 12 V outlet in your car. On a cold-weather camp-out you want to warm up some water that has been left out over night for your morning tea. Assume the water is in an insulated cup so no heat is lost to the surroundings.
You end up with 0.75 L of liquid water at a final temperature of 65 oC.
How much longer would it take to warm up the water if it starts as 1/4 ice and the rest water rather than it all initially being liquid at 0oC?
Give your answer in minutes (there 60 seconds in a minute) to at least three significant figures.
Explanation / Answer
power provided by the outlet=voltage^2/resistance=12^2/3.5=41.143 W
if time taken to heat the water is t seconds, then energy provided=power*time=41.143*t J
now latent heat of
fusion of ice=334 kJ/kg
specific heat of water=4187 J/(kg.K)
density of water=1 kg/ltr
total mass of water=0.75 L=0.75 kg
mass of ice=(0.75/4)=0.1875 kg
energy required to melt this much ice=mass*latent heat of fusion of ice
=0.1875*334*1000=62625 J
now , total water is liquid form at 0 degree celcius
to heat it up till 65 degree celcius , energy required=mass*specific heat of water*temperature difference
=0.75*4187*(65-0)=2.0412*10^5 J
then total energy required=62625+2.0412*10^5= 266745 J
hence 41.143*t= 266745
==>t=6483.4 seconds
as 1 minute=60 seconds,
t=108.06 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.