A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the ra
ID: 1474270 • Letter: A
Question
A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the rate of 0.969 rad/s. You, with a mass of 66.5 kg, walk clockwise around the platform along its edge at the speed of 1.03 m/s with respect to the platform. Your 20.7-kg poodle also walks clockwise around the platform, but along a circle at half the platform's radius and at half your linear speed with respect to the platform. Your 17.7-kg mutt, on the other hand, sits still on the platform at a position that is 3/4 of the platform's radius from the center. Model the platform as a uniform disk with mass 91.3 kg and radius 1.89 m. Calculate the total angular momentum of the system.
Explanation / Answer
mass of the disk, m=91.3 kg
radius of the disk r=1.89 m
angular speed of circular platform, w=0.969 rad/sec
mass of the person m1=66.5 kg and speed v1=1.03 m/sec at r1=1.89 m
mass of the poodle m2=20.7 kg and speed v2=v1/2=1.03/2 =0.515 m/sec at r2=r/2
r2=1.89/2=0.945 m
mass of the mutt m3=17.7 kg and speed v3=v1 and at r3=3/4*r1
total angular momentum is
L=L1+L2+L3+L4
here,
angular momentum of person is,L1=I1*w1
L1=m1*r1^2*(w-v1/r1)
L1=66.5*(1.89)^2*(0.969-1.03/1.89)
L1=100.725 kg.m^2/sec
angular momentum of poodle is,L2=I2*w2
L2=m2*r2^2*(w1-v2/r2)
L2=m2*(r1/2)^2*(w1-(v1/2)/(r1/2))
L2=m2*(r1/2)^2*(w1-v1/r1)
L2=20.7*(1.89/2)^2*(0.969-1.03/1.89)
L2=7.84 kg.m^2/sec
angular momentum of mutt is,L3=I3*w3
L3=m3*r3^2*(w3)
L3=17.7*((3/4)*1.89)^2*(0.969)
L3=34.462 kg.m^2/sec
angular momentum of disk is,L4=I4*w4
L4=1/2*m*r^2*(w)
L4=1/2*91.3*(1.89)^2*(0.969)
L4=158.01 kg.m^2/sec
now,
total angular momentum is,
L=L1+L2+L3+L4
L=(100.725+7.84+34.462+158.01)
L=301.04 kg.m^2/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.